facebook
YouTube

Zanęta GUT-MIX Leszcz Spekulatus w praktyce

Lata temu z powodzeniem łowiłem na zanęty GUT-MIX, jednak mocna promocja innych marek spowodowała, iż doskonałe produkty tej firmy odeszły na długi czas na bok. Wczorajszy trening odległościówki był okazją aby powrócić do korzeni. W przenośni jak i dosłownie, gdyż użyta i prezentowana przeze mnie zanęta Gut-Mix Leszcz Spekulatus to mieszanka właśnie o zapachu korzennym - piernikowym.

Jest średnio ziarnista i ma bardzo uniwersalny brązowy kolor dzięki czemu znajduje zastosowanie w każdych warunkach. Zawiera w sobie bułkę fluo żółtą i czerwoną bardzo ładnie wyróżniającą się w zawartości całej mieszanki. Miejscem treningu było starorzecze Wisły z płytką i stojącą wodą. Do przygotowania mieszanki zanętowej na leszcze użyłem:

1 kg Zanęta Leszcz Spekulatus Gut-Mix
1,5 kg Ziemia Torfowa Matsfishing
1,5 kg Double Leam Matsfishing
1 kg Argile Jasna Matsfishing
250 ml jokers
250 ml kaster
50 ml pinka

Do spożywki Leszcz Spekulatus przygotowałem glinę na bazie Ziemi Torfowej, Double Leam i Argile jasnej. Ziemia jak i każda z zastosowanych glin warunkuje nam finalne właściwości powstałej mieszanki.

Ziemia Torfowa:

1. Nadaje czarny kolor

2. Spulchnia mieszankę

Glina Double Leam:

1. Odpowiada za kleistość

2. Dociąża mieszankę

Glina Argile jasna:

1. Zwiększa efekt smużenia

2. Dociąża mieszankę

Składniki wymieszałem ze sobą, delikatnie dowilżyłem i przetarłem na 3-4 mm sicie uzyskując czarną, pulchną i dobrze klejącą mieszankę.

Zanętę Leszcz Spekulatus po starannym dowilżeniu połączyłem z otrzymaną gliną uzyskując w sumie 8 litrów mieszanki w proporcji 1:1. Następnie całość przetarłem na 3-4 mm sicie uzyskująć ciemną niesamowicie pachnącą zanęte, której korzenny zapach osobiście najbardziej kojarzy mi się z wyjazdami na okazałe leszcze. Do mieszanki dodałem robactwo i wykleiłem ok. 30 "krokiecików" do strzelania z procy. Dysponowałem wyłącznie mrożonym jokersem więc zastosowałem do niego niezbędny w takim przypadku Rozpraszacz do robaków. Ponad połowa z nafaszerowanych robactwem krokiecików dodatkowo doklejona została Bentonitem w celu dłuższego rozkładania się w łowisku. W sumie mieszankę polepiłem w trzech konsystencjach.

Łowisko w wybranym przeze mnie miejscu miało ok. 120 cm głębokości. Łowiłem 10 gramowym wagglerem z 0,5 gram ołowiu na żyłce. Przynętę stanowiła "kanapka" z kastera i dwóch ochotek lub mix dwóch pinek z ochotkami. W ciągu pierwszych 15 minut wyholowałem pierwszego ok. kilogramowego leszcza a w ciągu kolejnych trzech godzin łowienia kilkanaście podobnych oraz średnich leszczy. Donęcać zacząlem po ok. 45 minutach seriami po 2-3 strzały. Co ciekawe, łowione drobne krąpiki można było policzyć na palcach jednej ręki co potwierdza moje dotychczasowe skojarzenia, iż zanęty leszczowe o mocno korzennym zapachu selekcjonują większe okazy tych ryb.

Mateusz Suder 

Subskrypcja
Twoje Konto
Wyszukiwarka
Obsługa Zamówień
Oni używają naszych produktów
  • Bogusław Hyla

  • Łukasz Flaga - Drużynowy Mistrz Świata i II indywidualny V-ce Mistrz Polski U23

  • Ireneusz Fornalik - V-ce Mistrz Seniorów Okręgu Krakowskiego

  • Jakub Budek - Mistrz Okręgu Krakowskiego U18

  • Tomasz Chmielecki - indywidualny i drużynowy Mistrz Polski ON

  • Luiza Pyrzyńska - Mistrzyni Okręgu Ciechanowskiego

  • Patrycja Pawlikowska - II V-ce Mistrzyni Polski Kobiet

mTV-fishing